Dywany...

Dywany nie są już wszechobecne jak kiedyś i przy urządzaniu mieszkania stawiamy przede wszytkim na dobór odpowiedniej i estetycznej podłogi, lecz  rzadko zdarzą się mieszkanie bez choćby jednego dywanika. 

Zalety dywanów

1. Nadają pokojom przytulny charakter- gdy umeblujemy już mieszkanie i czujemy, że wnętrza są chłodne i surowe, dywan sprawi, że pokoje będą przytulne, zwłaszcza kiedy wybierzemy ciepłe nie zbyt jaskrawe kolory. 

2. Tłumia dzwięki koroków- ma to znaczenie w przypadku dudniących podłóg, a położenie innego rodzaju podłogi czy jej wyminą jest bez sensu ponieważ wiąże sie to z dużymi kosztami. 

3. Chronią podłoge przed zniszczeniem- warto zadbać o dobór wytrzymałej podłogi w danym pomieszczeniu, kierując sie między innymi jej twardością. Niemniej w przyszłości, w razie zniszczeń, porysowań łatwiejsza i mniej kosztowna bedzie wymiana dywanu niz samej podłogi. 

4. Zmniejszają optycznie duże pomieszczenia- nieczęsto narzekamy na duże pomieszczenia, lecz w wyjątkowo dużym salonie dywan może oszukać oko i wizualnie zapełnić dużą, pusta przestrzeń. Dodatkowo jest to bardzo fajny pomysł na oddzielenie dywanem jadalni z salonem. 

5. Chronią przed poślizgnięciem- gdy wybrana przez nas piękna, elegancka, błyszcząca, śliska podłoga jest niebezpieczna dla domowników, rozwiązaniem jest położenie dywanu lub wykładziny. Jednak najbardziej skuteczny bedzie dywan podszyty materiałem z kauczuku, dzieki któremu tkanina nie bedzie sie przesuwać. 

6. Dywany są przyjemne do chodzenia- przyjemnie chodzi sie na bosaka po puszystych dywanach, a wstawanie z łożka prosto na miękki dywanik umili nam nawet wczesna pobudkę. 

Wady dywanów

1. Dywany sa problemem dla alergików- Szczególnie niekorzystne dla alergików są dywany wełniane, natomiast bezpieczniejsze są dywany syntetyczne lub jedwabne. Gromadzące się roztocza mogą wywołać reakcje alergiczną. 

2. Zbierają kurz i się łatwo brudzą- to najczęstszy zarzut kierowany pod adresem dywanów. Aby jednak zmniejszyc problem z dywanami, wybierzmy te, które brudzą się najmniej. Najbardziej na zabrudzenia odporne są dywany jedwabne, w nieco mniejszym stopniu wełniane. 

3. Widoczne plamy- oprócz doboru dywanów odpornych na brud, mozemy ograniczyc problem także poprzez wybór wzorzystego modelu zamiast tkaniny o jednolitym kolorze. Ewentualnie na wzorzystym dywanie plamy będą mniej widoczne.