W pomieszczeniach tak urządzonych dominuje neutralna kolorystyka i naturalne materiały, ale nie brakuje też nutki wiejskiej sielanki i staromodnych akcentów, dzięki czemu w łazience urządzonej w stylu rustykalnym panuje wyjątkowy klimat. Jak zatem nadać wnętrzu przytulności i ciepła zgodnie z zasadami rustykalnego wystroju?

Meble do łazienki w niebanalnej odsłonie wnętrza rustykalnego

Łazienka urządzona zgodnie z zasadami stylu rustykalnego może mieć różne oblicza – klasyczne, surowe, prymitywne czy nowoczesne. Na osiągnięcie pożądanego efektu duży wpływ mają dobrane przez nas elementy. Jeśli stawiamy na wersję podstawową, to do stworzenia klimatu rustykalnego wnętrza wystarczające będzie zainwestowanie w drewniane lub postarzałe meble łazienkowe oraz wannę i umywalkę o klasycznym kształcie. By nadać wnętrzu bardziej surowy wygląd, sięgnijmy po kamień, miedziane sprzęty i stare drewniane belki.

łazienka w stylu rustykalnym

Z kolei łazienka rustykalna w wydaniu nowoczesnym to połączenie elementów drewnianych, z kamienia i betonu ze szkłem oraz geometrycznymi i prostymi formami. Tak więc staromodne meble do łazienki świetnie będą współgrać z tymi nowoczesnymi, jeśli zastanie zachowana właściwa proporcja. Im bardziej drewno jest naturalne, tym lepiej. Dlatego też wybierajmy meble z dużą ilością wyżłobień i widocznych słojów.

Oświetlenie i staromodne akcenty

Łazienki rustykalne przypominają często wnętrza średniowiecznych zamków, gdyż panuje w nich prostota i surowość. Bardzo mile widziany jest tutaj bowiem naturalny kamień, który idealnie nadaje się do specyficznego mikroklimatu w łazience. Jest to materiał trwały i solidny oraz odporny na działanie wody i wilgoci. W połączeniu z drewnem tworzy idealną całość.

Z rustykalnym stylem świetnie prezentować będą się dodatki stylizowane na te staromodne i antyczne. W celu ich zdobycia wystarczy czasami udać się na poddasze domu dziadków czy na pchli targ. Jak najbardziej sprawdzi się lusterko o nietypowym kształcie, miedziany kran czy też kamienna umywalka z drewnianymi meblami łazienkowymi.

Jeśli chodzi zaś o oświetlenie, to w przypadku łazienki rustykalnej sprawdzi się światło przyciemnione i rozproszone. Najlepiej jest umieścić oświetlenie w strategicznych miejscach, dzięki czemu uzyskamy efekt tajemniczości. Można śmiało podświetlić lustra czy też szafkę z umywalką lub nawet panele ścienne.