Bardzo praktycznie..

Salon z racji swoich funkcji gościnnych, wypoczynkowych, reprezentacyjnych wymaga odpowiedniego oświetlenia. Wszyscy zazwyczaj starają się tak zaprojektowac salon, aby ilość naturalnego światła dawała domownikom poczucie dużego komfortu. Jednak salon bez dobrze zaplanowanego światła sztucznego obejść się raczej nie może, tym bardziej, że pełni on najważniejszą funkcje użytkową i dekoracyjną   w domu. 

Jaką lampe wybrać..

W salonie z oświetleniem zazwyczaj bedziemy miec do wyboru od kilkudziesięciu do kilkuset modeli lamp. Bardzo zróżnicowane wrornictwo, kolorystyka, parametry oświetlenia, jednak warto pamiętać, że bardzo dobrze oświetlony salon wcale nie wymaga lampy wiszącej w centralnej części salonu. Do uzyskania odpowiedniego komfortu widzenia możemy posłużyć się innymi rozwiązaniami. Warto jednak pamietać, że kolor lamp, design, technologia żarówek, zastosowane materiały bedą mieć wpływ nie tylko na ilość i rodzaj światła, ale też na to jak lampa bedzie korespondować z meblami, tkaninami, dekoracjami. Za pomocą lampy można też optycznie powiększyć salon, w tym celu wybierzmy te produkty, które dają światło rozproszone. Natomiast lampy z kloszami nietransparentnymi dają bardziej kierunkowe, punktowe światło, które pozwalają nam bardziej wyeksponować dekoracje czy detale. Lampa sama w sobie może być też elementem dekoracyjnym, gdy pozostałe wyposażenie salonu nie jest bardzo efektowne. Warto również zastanowić się jakie funkcje mają stanowić poszczególne części salonu i dobrać oświetlenie pasujące szczególnie do danej częsci znajdującej się w salonie.  

Bardzo często w salonie wydzielana jest strefa jadalna, której najważniejszym elementem jest rodzinny stół. Lampa powinna być dopasowana do jego wielkości, nie może lampa wisieć zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Gdy sufit jest wysoki, tym bardziej lampa powinna byc większa, nalezy również pamiętać o tym, aby światło które ona emituje było rozproszone i ciepłe. Nad długimi stołami można zastosować więcej niż jedną lampę  tak, aby cała powierzchnia stołu była bardzo dobrze oświetlona i nie powstawały miejsca zacienione. Natomiast jeśli mamy w salonie stół okrągły wybierzmy raczej okrągłą formę lampy

Lampy stojące same w sobie stanowią ciekawą, bardzo orginalną dekorację. Pozwalają doświetlić te strefy w salonie, które służą do czytania, czy oglądania telewizji. Pozwalają na stworzenie bardzo ciepłego, praktycznego miejsca, w którym możemy odpocząć, spędzić czas z rodziną po ciężkim dniu pracy. Dużą zaletą lampy stojącej jest to, że możemy ją łatwo przestawić lub dostosować do nowego układu mebli. W zależności od  oświetlenia pozwalają na uzyskanie swiatła rozproszonego lub punktowego. 

Lampy wykonane ze szkła, metalu bardzo dobrze korespondują z minimalistycznym wystrojem, natomiast drewniane,  plastikowe, papierowe lepiej sprawdzają się w tradycyjnie urządzonych salonach.