Aranżacja kuchni, gdzie występują skosy jest utrudniona. Jednak dzisiaj, łatwo znaleźć odpowiednie meble kuchenne, które spełnią nasze oczekiwania. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli kuchennych?

Ściana kolankowa

Zanim wybierzemy odpowiednie meble do kuchni, musimy się przyjrzeć ścianie kolankowej (ścianka dobudowana na wieńcu kondygnacji, w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej). Im jest niższa, tym mniejsza możliwość zabudowy. Najbardziej komfortowa wysokość ściany kolankowej wynosi minimum 110 centymetrów. Wtedy można w dowolny sposób zaaranżować naszą kuchnię.

Kuchnia pod skosem

Kształt dachu a meble do kuchni

Aby dobrać odpowiednie meble do kuchni, musimy zwrócić uwagę na kształt dachu. W przypadku domu o dachu wielospadowym, warto jest wyposażyć pomieszczenie w meble kuchenne robione na zamówienie. Bowiem tylko dokładne wymierzenie wszystkich zakamarków, pozwoli komfortowo zagospodarować kuchnię.

W przypadku dachu dwuspadowego sytuacja jest mniej skomplikowana, ponieważ można dobrać odpowiednie meble kuchenne, bez konieczności zakrywania lub wypełniania licznych zakamarków.

Usytuowanie

Wbrew powszechnej opinii, kuchni nie można stworzyć "gdziekolwiek". Tym bardziej, gdy wyposażamy pomieszczenie obfitujące w skosy. Dlatego należy pamiętać, że kuchnia nie może być narażona na zbyt dużą ekspozycję słoneczną. Powinna być usytuowana od strony północnej, która zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy w miejscu planowanej kuchni jest też odpowiednia wentylacja. Nadmierna ilość pary wodnej prowadzi do zawilgocenia ścian, a co za tym idzie możliwości wystąpienia pleśni lub grzyba.

Jakie wybrać meble do kuchni na poddaszu?

Meble kuchenne takie jak stoły czy krzesła powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ich kolor i kształt zależy od wielkości skosów, ich ilości oraz wysokości ściany kolankowej. Dobrze jednak, ścianę ze skosem wykończyć jasnym kolorem. Jeśli jednak chcemy w kuchni wyrazisty kolor, połóżmy go na ścianie przeciwległej. Nie spowoduje to optycznego zmniejszenia pomieszczenia.

Meble do kuchni pod skosem są dobierane na wymiar. Jednak pod samym skosem nie montujmy szafki lub schowka. Powinna tam pozostać przestrzeń otwarta, w której można postawić jakiś drobiazg. Spowoduje to, że nawet najmniejsza kuchnia będzie sprawiała wrażenie dużej oraz nie zagraconej.

Najważniejsze jednak jest to, aby projekt kuchni przewidywał zabudowę usytuowaną w taki sposób, aby można było swobodnie przygotowywać posiłki, zmywać, sprzątać otwierać lodówkę czy szuflady. Czyli użytkować pomieszczenie bez obijania sobie głowy czy łokci.

Kuchnie pod skosem są stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych. Najczęściej można je spotkać w domach wielorodzinnych, gdzie każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Jednak dzięki odpowiedniej aranżacji, nawet najmniejsza kuchnia może uzyskać niepowtarzalny charakter.