Kwiaty sztuczne wcześniej były postrzegane jako symbol kiczu, a to wszystko przez ich nienaturalny, jarmarczy wygląd. Kwiaty z 10 lat temu były produkowane z najgorszych i niskiej jakości materiałów, a skutkowało to nieciekawym, odstraszającym wyglądem i zapachem. Osoby które pamietają te kwiaty uważają, że jest to dekoracja kiczowata, której nie powinno się stosować. Warto jednak zauważyć, że na rynku florystycznym wiele się zmieniło. Działąjące firmy w tej branży proponują kwiaty, które do złudzenia przypominają te żywe, zarówno jak kwiaty doniczkowe, jak i ciete, krzewy, a nawet drzewka. 

Poprawa wyglądu sztucznych kwiatów sprtawia, że znajdują coraz większe grono zainteresowanych. Dużą zaletą kwiatów sztucznych jest to, że wyjeżdżając na wakcje nie musimu sie martwic kto bedzie podlewał kwiaty w domu. Kwiaty sztuczne moga być również ozdobą tych pomieszczeń, w których trudno jest hodować żywe kwiaty. Główna zaletą kwiatów sztucznych jest to, że są trwałe, nie przekwitają, nie sypią liśćmi, nie atakuja ich szkodniki. 

Chociaz sztuczne kwiaty posiadają swoje zalety jednak wiekszość ludzi uważa, że we wnetrzach najlepiej sprawują się żywe kwiaty, pełnią rolę nie tylko ozdobna, ale i prozdrowotną, redukując dwutlenek węgla oraz zwiększają objetość tlenu w pomieszczeniu. Warto tez wspomnieć o tym, że kwiaty żywe nie brudza się tak jak sztuczne. 

Jednak w każdej postaci jak te sztuczne jak i te żywe sa ponadczasową dekoracją, które zawsze będą modne i na topie.