Kiedyś posiłki rodzinne tak na poziomie ludzi zamożnych, jak i uboższych były swoistym rytuałem. Rodzina zbierała się przy stole, by razem móc celebrować swoje spotkanie przy posiłku.

Dziś pośpiech w wielu rodzinach ukrócił ten zwyczaj, lecz nie brakuje chętnych, którzy nie zamierzają się go pozbywać. A cóż może lepiej dopełnić wspólne rodzinne obiady, jeżeli nie wystrój jadalni? Jak odpowiednio urządzić jadalnię w starym stylu?

Ponadczasowy wystrój jadalni

To, że wystrój naszej jadalni zostałby urządzony w starym stylu, nie oznacza, że widok taki byłby przestarzały, wręcz przeciwnie. Wnętrza takie są ponadczasowe, ponieważ ludzie przykładali kiedyś wiele serca w to, co robili. Tak jak nie przestają nam podobać się stare samochody, stare wyszukane stroje w serialach historycznych, tak i jadalnia urządzona w ten sposób będzie dla nas piękna. Trzeba pamiętać, że w starym wystroju wnętrza ważny jest każdy element.

Najbardziej charakterystycznymi częściami tego wystroju są drewniane elementy i ozdobne wykończenia odpowiadające swym kształtem odpowiedniej epoce. Bez wątpienia najpopularniejszy okres, na którym się wzoruje w takim wystroju wnętrz to dziewiętnasty i dwudziesty wiek.

Jadalnia w starym stylu

Meble do jadalni z tego okresu to między innymi drewniane komody ze zdobieniami. To także krzesła drewniane, które swoim wykonaniem przypominają, że w domu mieszkają zacne osobistości korzystające z nich. Stół powinien umożliwiać posiłek przynajmniej czterem osobom. Preferowanym kształtem stołu dla tamtej epoki był owal. Kolor mebli jest także ważny. Może lub nie musi kontrastować z kolorem ścian albo podłogi.

Najpopularniejsze ponadczasowe meble minionej epoki były ciemnobrązowe lub klasycznie białe. Parkiet z drewna również nada odpowiedni klimat pomieszczeniu, podobnie jak drewniane listwy przypodłogowe. Już wtedy rozumiano, że o drewniane podłogi powinno się szczególnie dbać w pomieszczeniach pełnych krzeseł. Dlatego świetnym uzupełnieniem kompletu stół plus krzesła będzie dywan. W zależności od gustu dywan można położyć też pod ciężką komodę. Świetnie ochroni on drewniany parkiet.

Meble do jadalni - nie zapomnijmy o dodatkach

Swoistym nawiązaniem do kształtu stołu może być piękne owalne lustro na ścianie. Koniecznie powinno mieć zdobioną ramę, która komponować będzie się stylem artystycznym ze zdobieniami mebli. Wygląd jadalni uzupełni tapeta ze wzornictwem adekwatnym do epoki, do której nawiązuje pomieszczenie.

Sto i dwieście lat temu na ścianach dominowały wzory roślinne. Często symetryczne. Meble do jadalni w takim otoczeniu stają się jeszcze bardziej dopasowane. Dodatkowo świetnym ukoronowaniem jadalni będzie żyrandol. Jeżeli jego powierzchnię wzbogacać będą pobłyskujące szklane ozdobniki tym lepiej. W przeszłości taki typ żyrandolu był bardzo popularny.