Nie bez znaczenia jest wystrój, który powinien ułatwiać koncentrację i dodawać energii. Meble biurowe powinny być z kolei funkcjonalne, ale biurko i fotel na kółkach to jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że dekoracje i oświetlenie również odgrywają ogromną rolę. Jak zatem zaaranżować sobie taki kącik?

Miejsce do pracy w biurze

Nie ma wcale konieczności przeznaczania osobnego pomieszczenia na biuro w domu. Można tak zaaranżować przestrzeń w salonie, sypiali czy nawet w kuchni, żeby stworzyć komfortowe warunki także do pracy. Jeśli wybierzemy pokój dzienny, to warto, aby biuro jak najmniej rzucało się w oczy. Najlepiej sprawdzą się szafki i biurko z tej samej kolekcji co pozostałe meble w salonie. Sprawdzą się modele z zamykanymi schowkami, biurko stolikowe i fotel.

Biuro w domu

Jeśli pragniemy mieć kącik biurowy w sypialni, to można stolik umieścić we wnęce miedzy szafami, a na półce poustawiać pamiątki wakacyjne i fotografie. Typowe meble biurowe warto zastąpić w tym przypadku biurkiem-toaletką oraz miękkim i eleganckim krzesłem.

Okazuje się, że nawet w kuchni znajdzie się miejsce na stanowisko komputerowe, jeśli jest usytuowane w zacisznej części mieszkania. Najlepszym miejscem będzie to przy oknie, w rogu pomieszczenia. Kącik biurowy można oddzielić ścianką działową. Sprawdzi się wysuwany blat biurka, do którego wystarczy dostawić krzesło i zabrać się do pracy.

Jakie meble do biura? Co z oświetleniem i kolorami?

Odpowiednio oświetlone miejsce pracy to podstawa. Jeśli mamy ograniczony dostęp do światła dziennego, to konieczne jest zainwestowanie w dodatkowe sztuczne oświetlenie. Powinno mieć ono zabarwienie żółto-szare, czyli przyjazne dla ludzkiego oka. Lampka biurowa ma oświetlać klawiaturę i kartkę papieru, a przy tym światło nie powinno odbijać się od ekranu monitora.

Jeśli chodzi o meble do biura, to najważniejsze są biurko oraz ergonomiczne i solidne krzesło. Może też być wersja stolika z fotelem. Powinno być ono dopasowane do krzywizn naszego kręgosłupa, wagi i wzrostu. Niezbędne są także regał czy zamykana szafa biurowa, gdzie będziemy mogli bezpiecznie przechowywać dokumenty i różne ważne materiały. Ciekawą opcją jest drabinowy regał, na którym dobrze prezentują się nie tylko książki, ale także ozdoby.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie dobranie kolorów. Sprawdzą się stonowane i spokojne kolory typu beżowe, błękitny, szary. Pomalowanie ściany na jednolity kolor nie będzie rozpraszać, a więc łatwiej będzie nam się skupić na obowiązkach.

Meble do biura to nie wszystko - nie zapomnij o dekoracjach

Do domowego biura warto wprowadzić także żywą przyrodę w postaci roślin typu paprotki. Działają one uspokajająco, wytwarzają tlen i jonizują powietrze, a ponadto stanowią miłe dla oka dekoracje. W kąciku biurowym jak najbardziej warto zadbać o przytulny charakter, co można uzyskać dzięki położeniu na podłodze miękkiego dywanu, co ociepli dodatkowo wnętrze. Jeśli posiadamy jakieś nagrody czy wyróżnienia, to jak najbardziej można je wyeksponować na otwartym regale.