Bardzo istotne jest z jakiego materiału są wykonane meble. Najbardziej trwałymi meblami są meble metalowe, które producenci zazwyczaj zabezpieczają dodatkowo preparatami antykorozyjnymi. Bardzo praktyczne są również  te wykonane z plastiku. Natomiast jeśli wybierzemy meble drewniane, to trzeba pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać. Nawet meble wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego  drewna akacjowego lub eukaliptusowego należy chronić  przed deszczem, ponieważ po pewnym czasie od warunków atmosferycznych mogą stracic kolor. Natomiast najbardziej powinniśmy dbac o meble wykonane z wikliny i rattanu. Najlepiej postawić je w miejscu zadaszonym i pozbawionym wilgoci, ponieważ są bardzo poddatne na działanie warunków atmosferycznych. 

Styl mebli powinien być dopasowany do wielkości naszego ogrodu, wyposażenia oraz miejsca, w którym chcemy je postawić. Duże i ciężkie drewniane stoły i krzesła, fotele lepiej wyglądają w dużym ogrodzie, Natomiast lekkie, małe stoły i krzeszła doskonale prezentują się w małych, prostych, delikatnych ogrodach. 

Meble ogrodowe aluminiowe??

Meble z tego surowca mają zazwyczaj kształt nowoczesny, dlatego zazwyczaj bardzo dobrze wyglądaja w połączeniu ze współczesną architekturą i minimalistycznym ogrodem. Są lekkie i bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium nie koroduje, więc nie musi byc niczym zabezpieczane. 

Meble z wikliny, rattanu oraz innych włókien roślinych??

Meble wykonane z takiego tworzywa są lekkie i trwałe pod warunkiem, że nie są moczone przez deszcz. Dlatego nadaja sie zwłaszcza na zadaszone tarasy czy altanki. Wyplatane meble mają zazwyczaj charakter rustykalny lub kolonialny, chociaż bywają też bardziej nowowczesne wzory. Najtrwalsze meble są te z włókien bananowca  i nieokorowanego bambusa. 

Meble ogrodowe drewniane??

Meble drewniane są bardzo uniwersalne. Klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Najbardziej trwałe są z drewna egzotycznego. Nie niszczą się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i są odporne na pleśnie oraz inne szkodniki. Równie wytrzymałe meble są z akacji i dębu. Mniej trwałę są sosna, świerk i olcha. 

Meble ogrodowe stalowe i żeliwne??

Meble wykonane z tych materiałów są ciężkie i solidne. Bardzo dobrze wyglądają w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym. Pojawiły się równiez meble stalowe o nowoczesnym, surowym wyglądzie. Są trwałe, jednak ulegaja korozji. Dlatego powinny być pokryte powłoką antykorozyjną, najlepiej pomalowane metodą proszkową, ocynkowane lub chromowane.